LOGOPEDA

Dzięki zaawansowanej diagnostyce i specjalistycznej opiece, również dzieci z niedosłuchem mogą prawidłowo odbierać jak i nadawać dźwięki.


Odpowiednio dobrany aparat słuchowy oraz praktyczne wskazówki audiologa ułatwią poprawne funkcjonowanie waszej pociechy. Niedosłuch nie zawsze kończy się noszeniem aparatu słuchowego. Ważne jest natomiast wczesne zdiagnozowanie zaburzenia słuchu, co w rezultacie daje nam szanse na całkowity powrót do zdrowia.

Mowa dziecka rozwija się na tyle , na ile pozwala jego zdolność słyszenia. Jeśli Twoje dziecko mało mówi, mówi niewyraźnie lub masz wrażenie, że nie słyszy - zgłoś się po fachową pomoc logopedy.

Specjalista od rozwoju mowy również zajmuje się wstępną diagnozą słuchu fizjologicznego oraz terapią słuchu mownego.

Kiedy udać się do specjalisty od rozwoju mowy?

NIE ZWLEKAJ! Wielokrotnie słyszę opinie: „samo przejdzie”, „to minie” „w naszej rodzinie też tak było”. Jako rodzice świetnie rozumiemy swoje dziecko. Nawet wtedy gdy jego mowa jest bardzo zaburzona lub gdy nasza pociecha nie mówi wcale. Warto więc zwrócić uwagę na to, czy nasze dziecko jest rozumiane przez innych. Jeśli niepokoi nas rozwój mowy naszego malucha umówmy się na spotkanie z logopedą w celu rzetelnej diagnozy logopedycznej.


Rozwój mowy jest indywidualną sprawą każdego malca. Unikajmy porównań do innych, ponieważ każdy dziecko rozwija się własnym tempem. Jednak nie zatracajmy się zupełnie w tych „indywidualnościach”, znajdźmy „złoty środek” również w tym temacie. Jeśli cokolwiek cię zaniepokoi, zawsze masz prawo skonsultować swoje spostrzeżenia.

Zgłoś się do logopedy jeśli:

2-latek nie nazywa przedmiotów gdy jest o to pytany, nie używa prostych zdań ani nie wykonuje prostych poleceń np. „Daj lalę”. Czasami jest tak , że dziecko w tym okresie nie mówi wcale –wtedy pokazuje dany przedmiot lub prowadzi rodzica w jego stronę, posługuje się jedynie wyrażeniami dźwiękonaśladowczymi np. „bum”, „bach”, „pi”.

3-latek nie mówi lub mówi bardzo mało, podczas mówienia wsuwa język między zęby, mówi przez nos, zdarza się, że często „zacina się”, zamiast [l] mówi [j] np. „jody”-zamiast „lody”.

4-latek zamiast [s], [z], [c], [dz] mówi [ś], [ź], [ć], [dź] . Nie realizuje poprawnie głosek [sz], [ż], [cz], [dż]. Jeśli zamiast [k],[g] mówi [t],[d] np. „todut” zamiast „kogut” „dąsta” zamiast „gąska”. Zamienia głoski dźwięczne na bezdźwięczne np. „puta” zamiast „buda”.

5-latek nie mówi zdaniami rozwiniętymi, nie wymawia [sz], [ż], [cz], [dż]; nie zadaje pytań lub mówi niezrozumiale.

6-latek nie mówi głoski [r] lub wymawia ją „dziwnie”, nie potrafi odpowiedzieć na pytania dotyczące np. wysłuchanej bajki, popełnia dużo błędów gramatycznych.

Pierwsze spotkanie

Diagnoza logopedyczna to nic innego jak spotkanie rodziców lub rodzica, dziecka i logopedy. Terapeuta prowadzi luźną rozmowę z dzieckiem, czyta z nim książkę, bawi się klockami i maskotkami. Prowadzi też mini wywiad z rodzicem na temat przebiegu ciąży i porodu, spostrzeżeń dotyczących pierwszych postępów dziecka w zakresie kształtowania i rozwoju mowy.

Logopeda podczas tej wizyty bada również aparat mowy małego pacjenta, czasami zleca inne badania specjalistyczne w celu wyeliminowania czynników zewnętrznych, które mogą mieć wpływ na rozwój. Spotkanie trwa ok 40 min i jest bardzo miłym i ciekawym doświadczeniem dla każdego uczestnika.

Co dalej?

W zależności od wieku dziecka oraz wyników testu artykulacyjnego zalecam dalsze postępowanie w zakresie terapii. Coraz więcej rodziców ma świadomość, że jego dziecko źle mówi ale nie wie jak należy postępować przy tego typu zaburzeniach. Dlatego najpierw omawiamy temat, a następnie dalsze kroki postępowania. Najczęściej kolejne wizyty, które są już terapiami odbywają się raz w tygodniu i trwają 45min. W tym czasie rodzic ma możliwość uczestnictwa w terapii w celu przeniesienia jej na grunt edukacji domowej. Pamiętajmy, że bez ćwiczeń w domu terapia logopedyczna nie ma pełnego wymiaru. Należy ćwiczyć z dzieckiem codziennie, czuwać nad jego prawidłową artykulacją i cieszyć się z wspólnie osiągniętych sukcesów.


Zapraszamy do kontaktu na: www.logopeda-leon.pl

Wykwalifikowi protetycy słuchu udzielają bezpłatnych konsultacji codziennie od 8:00 do 16:00

Należymy do:GABINET PROTETYKI SŁUCHU

 • BIELSKO-BIAŁA
 • Zapraszamy od poniedziałku do piątku
 • godz. otwarcia: 8:00-16:00, ul. Traugutta 12
 • tel +48 502 605 669 ¦ +48 790 515 450
 • e-mail:satis@aparaty-satis.pl
 •  
 • ŻYWIEC, ul. Piłsudskiego 50
 • Zapraszamy od poniedziałku do czwartku
 • godz. otwarcia: 9:00-12:00
 • tel +48 502 605 669
 • e-mail:satis@aparaty-satis.pl

Prosimy o wcześniejszą rejestrację telefoniczną lub przesłanie informacji na nasze konto poczty mailowej, potwiedzimy Państwa rezerwację.