SZUMY USZNE

Co powoduje szumy uszne?

Pomimo intensywnych badań, nie zidentyfikowano jeszcze dokładnych przyczyn powstawania subiektywnych szumów usznych. W wielu przypadkach ich genealogia pozostaje niejasna i często nie można jej wykryć.

Zgodnie z aktualnym stanem wiedzy, około 30% wszystkich dźwięków jest postrzeganych w sposób świadomy, podczas gdy cała reszta ulega nieświadomemu zatarciu. Gdy filtracja tych dźwięków działa prawidłowo, jest ona w stanie „zignorować” część dźwięków. Jej uszkodzenie powoduje nadmierne wzmocnienie niepożądanych dźwięków. Jeżeli nasz słuch przez dłuższy czas podlega intensywnej stymulacji pod wpływem dźwięków, prowadzi to do utrwalenia ich postrzegania, nawet w przypadku, gdy dźwięki te po pewnym czasie całkowicie zanikają.

Szumy uszne, a ubytki słuchu

Badania wykazały, że u ponad 50% ludzi cierpiących na szumy uszne występuje również uszkodzenie komórek słuchowych, co wskazuje na związek występowania szumów usznymi i ubytków słuchu.

W takich przypadkach założenie aparatów słuchowych jest często pierwszym krokiem, aby zmniejszyć ich dokuczliwość. Aparaty niwelują ubytki słuchu, co umożliwia skoncentrowanie się na dźwiękach zewnętrznych, a nie na szumach mających źródło wewnątrz ślimaka. Jeżeli zastosowanie samego aparatu słuchowego nie jest wystarczające, użyć można aparatu wyposażonego w funkcję generatora szumu. Dodatkową zaletą takich urządzeń jest to, że mogą pracować jako zwykły aparat słuchowy w przypadku osłabienia lub całkowitego ustąpienia szumów usznych.

Rozwiązania technologiczne.

Zepchnięcie szumów usznych na dalszy plan. Nowoczesna technologia może pomóc ujarzmić szumy uszne. Kluczem do sukcesu jest w tym przypadku ciągła stymulacja akustyczna. Chodzi o to, aby mózg skupiał się na dźwiękach świata zewnętrznego, a nie na szumach usznych.

Aparaty słuchowe

Aparaty słuchowe nie tylko poprawiają słuchu, ale także bardzo często łagodzą szumy uszne. Gdy lepiej słyszymy, łatwiej nam ignorować szumy. Aparaty słuchowe wzmacniają dźwięki otoczenia i przekazują je bezpośrednio do ucha. To pomaga użytkownikowi skupić się na tym, co słyszy wokół siebie. Gdy w centrum uwagi znajdą się przyjemne wrażenia dźwiękowe, wpływ szumów usznych zostaje osłabiony. W wielu przypadkach użytkownicy słyszą szumy bardzo słabo lub nawet w ogóle, gdy aparat jest włączony.

Generatory szumu

Generatory szumu są przeznaczone dla osób, które nie są dotknięte ubytkiem słuchu. Wyglądają one jak aparaty słuchowe, ale nie wzamcaniają dźwięków otoczenia. Emitują delikatny szum, który odwraca uwagę pacjenta od szumów usznych. Urządzenia te przynoszą pacjentom znaczną ulgę.

Urządzenia łączone (aparaty słuchowe z generatorami szumu)

W związku z tym, że aparaty słuchowe wzmacniają tylko rzeczywiste dźwięki otoczenia, mogą okazać się mało przydatne w terapii szumów usznych w cichym środowisku akustycznym. W tym przypadku przydatne są aparaty z funkcją generatora szumu. Generator może emitować delikatny szum, który odwraca uwagę pacjenta od szumów usznych. Aparaty słuchowe Siemens mogą być wyposażone w szereg różnych programów słuchowych, które pracować mogą w trzech trybach: tylko aparat słuchowy, tylko generator szumu, lub połączenie obu rozwiązań.


Zapraszamy do odwiedzenia gabinetu SATIS, wypróbowania wybranych modeli generatorów szumu.


Wykwalifikowi protetycy słuchu udzielają bezpłatnych konsultacji codziennie od 8:00 do 16:00

Należymy do:GABINET PROTETYKI SŁUCHU

 • BIELSKO-BIAŁA
 • Zapraszamy od poniedziałku do piątku
 • godz. otwarcia: 8:00-16:00, ul. Traugutta 12
 • tel +48 502 605 669 ¦ +48 790 515 450
 • e-mail:satis@aparaty-satis.pl
 •  
 • ŻYWIEC, ul. Piłsudskiego 50
 • Zapraszamy od poniedziałku do czwartku
 • godz. otwarcia: 9:00-12:00
 • tel +48 502 605 669
 • e-mail:satis@aparaty-satis.pl

Prosimy o wcześniejszą rejestrację telefoniczną lub przesłanie informacji na nasze konto poczty mailowej, potwiedzimy Państwa rezerwację.